Bjeloglavi orao je simbol časti i hrabrosti a u stvarnosti je prikrivena lijenčina koja se ne trudi loviti sama već s visine vreba strvine ili ribarski ulov u mreži. A izreke glupa kao guska su znanstvenici demantirali pa je tako na listi najpametnijih guska odmah iza svinje.
Je li delegiranje u stvari prikrivanje lijenosti ili je to istinsko pružanje podrške za rast i razvoj, te omogućavanje svim članovima tima da sudjeluju u aktivnostima, dodjeljivanje poslova i zadataka prema njihovim sposobnostima, s ciljem isticanja predanosti i kompetencija svih, osnaživanja pri donošenju odluka, ubrzanja ostvarivanja zacrtanih rezultata. Tu se zapravo radi o prospreitetu cijele ustanove.
Unutar delegiranja postoji mogućnost sivu zone i zato treba otvoreno razmatrati koje su karakteristike delegiranja.
Delegiranje počinje dodjeljivanjem jednostavnih zadataka, promišljeno i s mjerom.
Koji je željeni učinak?
Kako će se procjenjivati uspjeh?
Postoji li klasifikacija važnosti zadatka za tim i za ustanovu?
Koje su ključne odluke koje treba donijeti?
Tanka je granica između delegiranja zadataka s ciljem lakšeg i bržeg poslovnog procesa te korištenja prednosti koje proizlaze iz načela delegiranja.Prepoznavanje lijenost umjesto delegiranja se vrlo brzo i lako otkrije, te itekako šteti ugledu i direktno utječe na odnos s kolegama u budućnosti. Zakon povratne sprege utječe na način da i zaposlenici kad prepoznaju u voditelja negativne karakteristike preslikavaju takvo ponašanje.
Primarno je istaknuti, da je delegiranje važno i nužno uz uvjet praćenja, aktivne komunikacije, osiguravanja resursa za potporu, povratnih informacija o tome što je dobro prošlo a što je moguće poboljšati.
Za uspjeh pri delegiranju potrebno je puno dodatne energije i uloženog vremena. Iskren i pravilan pristup delegiranju je pravo bogatstvo jer aktivno uključuje zaposlenike, osnažuje ih, osigurava iskrenu otvorenu komunikaciju te pomaže zaposlenicima da usiju, razviju se i ispune svoja očekivanja kao i očekivanja od voditelja. Sve navedeno pomaže u izgradnji samopouzdanja zaposlenika a u konačnici je jedan od faktora uspjeha u organizaciji.
Literatura: