Zdravstvene ustanove su vrlo dinamične i kompleksne. Aktivnosti i ciljevi unutar zdravstvenih ustanova mogu biti usmjereni na pojedinca korisnika usluga koje se pružaju kao i ciljeve usmjerene na kapacitete i poslovne rezultate. Započeti s procesom promjena uvijek je hrabra odluka, iziskuje svladavanje bezbroj izazova i nepredvidivih prepreka. Tradicionalni oblik menadžmenta valja mijenjati u suvremene oblike vođenja. Autori Srića i Kaufman preferiraju katalizator menadžment, koji utječe na članove tima, daje podršku kako bi svatko unutar svojih mogućnosti dao svoj maksimum. Katalizator menadžeri svojim primjerom žive i provode primjer dobre prakse. To je i najzahtjevniji oblik rukovođenja i zahtijeva kompetencije koje podrazumijevaju: kognitivne, tehničke i interpersonalne vještine. (Srića & Kaufman, 2019)
Elementarne potrebe zdravstvenih ustanova su ostvarivanje učinkovitih rezultata i zadanih ciljeva financijske održivosti i isplativosti te ciljeva upravljanja kvalitetom. Za ostvarivanje učinkovitosti neophodna je efikasnost. Mudro i strateško planiranje jedini je put, potreba i perspektiva menadžmenta u zdravstvu. (Svetic Cisic, 2019)
Efikasnost je usmjerenost na vrijeme i proces koji se provodi, mjerenje i definiranje vremena u kojem se planira provođenje aktivnosti. Napori su to da se aktivnost učini u što kraćem vremenskom razdoblju, uz što manje troškova, ljudi ili materijala.
Učinkovitost će biti usmjerena na ostvarivanje ciljeva koji su planirani, ne mjereći pri tom efikasnost, koja podrazumijeva kraće vrijeme uz manje troškove. (Goleš, 2018)
Aktivnosti unutar upravljanja zdravstvenim sustavima razlikuju se prema internim i eksternim aktivnostima. (Holder, 2019)
Podrška i aktivnosti usmjerene na demografske potrebe
Dozvole za rad i primjena važeće legislative
Akreditacijske aktivnosti
Suradnja s osiguravajućim ustanovama/korisnicima usluga
Predstavljanje ustanove na najbolji način (Goldsmith, 2012)
Opredijeljenost menadžmenta i vještine liderstva unutar zdravstvenih organizacija se razlikuju i prepoznaju kroz hijerarhiju primarnog i srednjeg menadžmenta, te članova uprave. Sve tri razine su osobito vrijedne i važne u svim procesima upravljanja, ostvarivanja ciljeva, upravljanja kvalitetom i korištenja resursa. Izmjena informacija i otvorena dvosmjerna komunikacija preduvjet su za konačni uspjeh, efektivnost i uspješnost.
Bazična aktivnost je definiranje poslovnih procesa s definiranim aktivnostima, odgovorim osobama i dokumentacijom. (Infografika 1) Koristeći Parettovo pravilo i definiranje 80 % aktivnosti organizira se sklad i efikasnost kroz planirano vrijeme za pojedine procese rada. Tek 20% aktivnosti može improvizirati i ostavljati da se prilagođavaju obzirom na trenutnu situaciju. (infografika 1). Ulaganje 20% vremena u strateško planiranje donijeti će 80% rezultata i voditi ka uspjehu. U tako organiziranom sustavu ostvaruje se zadovoljstvo zaposlenika, a time i zadovoljstvo korisnika.
Uspostavljanje upravljanja kvalitetom zahtijeva definiranje ciljeva, praćenje i godišnje izvješće. Potrebno je odrediti i implementirati ciljeve iz područja medicine i pratiti njihovu uspješnost. Svako područje medicine ima specifične indikatore koje valja definirati na nivou nižeg i srednjeg menadžmenta, uz podršku uprave.
U sestrinstvu, jednoj od diciplina menadžmenta u zdravstvenom sustavu, mogu se koristiti neki od indikatora kvalitete kao što su:
Prisutna kompetitivnost unutar zdravstva iziskuje visoku motiviranost, razvijanje vještina unutar discipline menadžmenta, stalnu edukacija i kontinuirano proširivanje znanja. To su bazične aktivnosti za menadžere unutar sva tri nivoa. Razvijene liderskih vještina, uz procese implementacije katalizacijskog menadžmenta, pozitivnog primjera vlastite prakse može utjecati na suradnike, članove tima i potaknuti ih na angažiranost, proaktivnost, stvaranje pozitivne atmosfere prihvaćanja i podržavanja. Jedino je u takvim uvjetima moguć rast i razvoj. Mudro donesena strategija pomno planirana uz primjenu SWAT analize putokaz je koji valja slijediti ka ostvarivanju efikasnosti i uspješnosti. (Svetic Cisic, 2019)
Svako uspješno vođenje i primjena menadžmenta kompetencijama u zdravstvenim ustanovama ovisno je o menadžerskim/liderskim kompetencijama ravnatelja.
Kompetencije su definirane prema autorici Lotich kao potrebna kvaliteta osposobljenosti koja uključuje vještine, znanje, kvalifikacija i sposobnosti vođenja. (Lotich, 2015)
Kompleksnost zdravstvenih ustanova, njihova dinamičnost, zahtjevnost radnih procesa i financijska složenost zahtijeva od menadžera znanje, vještine, iskustvo i naglašene liderske sposobnosti. Radni procesi s jasno definiranim aktivnostima, odgovornim osobama i dokumentacijom omogućuju efikasnost, što znači praćenje procesa u određenom vremenu i učinkovitost s ostvarenim zadanim financijskim ciljevima i ciljevima kvalitete. Mudro odabrana strategija, te praćenje efikasnosti i učinkovitosti preduvjeti su uspješnog menadžmenta u zdravstvu.
učinkovitost, efikasnost, kompetencije, menadžment, strategija
Goleš, D. (03. 02 2018). bizpro.hr/efikasnost-i-ili-ucinkovitost-isto/. Dohvaćeno iz https://www.bizpro.hr: https://www.bizpro.hr/efikasnost-i-ili-ucinkovitost-isto/
Holder, H. (05 2019). Jones and Bartlett Publishers, LLC. Dohvaćeno iz Managing the hospital and social care interface – The Nuffield Trust: https://samples.jbpub.com/9780763759643/59643_CH02_5289.pdf
Srića, V., & Kaufman, I. (12. 04 2019). The World is Broken We Need to Fix It. Dohvaćeno iz https://skopemag.com: https://skopemag.com/2019/04/12/ira-kaufman-velimir-srica-presents-the-world-is-broken-we-need-to-fix-it-path-to-strategic-harmony
Svetic Cisic, R. (03. 04 2019). Mudra strategija za uvođenje promjena u zdravstvenim ustanovama – Consultecca. Dohvaćeno iz Consultecca.org: https://www.consultecca.org/mudra-strategija-za-uvodenje-promjena-u-zdravstvenim-ustanovama/
Lotich, P. (01. 07 2015). thethrivingsmallbusiness.com/manager-competencies/. Dohvaćeno iz thethrivingsmallbusiness.com: https://thethrivingsmallbusiness.com/manager-competencies/
Svetic Cisic R., F. S. (2016). Using Nursing Peer Review for Quality Improvement and Professional Development with Focus on Standards of Professional Performance. Nursing and Health, Vol. 3(5), pp. 103 – 109.
WHO. (2009). Save lives, Clean your hands. Dohvaćeno iz World Health Organization : https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/44196/9789241598606_eng.pdf?sequence=1
Goldsmith, S. B. (2012). Understanding Healthcare management. U S. B. Goldsmith, Understanding Health Care Management: A Case Study Approach 1st Edition (str. 17-31). Massachusetts: Jones & Bartlett Learning; 1