Lažne izjave i krive optužbe na radnom mjestu mogu naštetiti ugledu osobe i karijeri. To je kažnjivo djelo jer se radi od izjavi bez poznavanja činjenica. U takvim situacijama potrebno je uhvatiti se u koštac i nikako ne dozvoliti da takva situacija bude uzrok stresa i loših osjećaja osobno i profesionalno.
Držati se podalje od osoba koje klevetaju na radnom mjestu i šire tračeve.
Što god se događalo na radnom mjestu, ne treba gubiti razum jer to posljedično može biti uzrok poteškoćama u osobnom i profesionalnom životu.
Izbjegavati bilo kakve reakcije ili razgovore s kolegama. Nepotrebno je uvlačiti se u tračeve.
Prirodno je i ljudski razgovarati na radnom mjestu, često se radi o ogovaranju drugih. Važno je da se time ne izazivaju nevolje ili nesporazumi, da se ne naruši ugled osobe koja je tema razgovora.
Osvijestite o čemu se razgovara na radnom mjestu, tko govori, što govori, je li to navika i dio organizacijske kulture.
Imati informaciju o čemu se priča može biti korisno jer je to prilika osvijestiti sudionike da to nije običan trač već kleveta. Očito je da postoji neki problem koji je potrebno direktno riješiti a ne na posredan način tračem i klevetom.
Otvorenost, poštovanje i primjerena komunikacija je prvi preduvjet da se smanje tračevi i klevete.
Nije teško prepoznati negativne ljude i negativnost na radnom mjesto. Za vlastitu dobrobit i harmoniju u životu potrebno je kloniti se takvih osoba.
Kroz iniciranje negativnog razgovora lako je moguće izreći nešto što nije potrebno, što nije zamišljeno i što bi moglo doći do pogrešnog tumačenja i nepotrebne krivnje i u konačnici do klevete.
Kada se želi izbjegavati negativno ponašanje, treba izbjegavati prilike u kojima ćete biti nasamo s kolegama koji su negativni ili tračaju.
Više posla i više obveza dobar su recept za izbjegavanje tračeva na radnom mjestu.
Kada je u tijeku trač, nepoznavanje situacije ili okolnosti može biti okidač za trač ili klevetu. Ignorirajte takve priče i ne vjerujte nikome kada se radi o iznošenju neprovjerenih činjenica.
Trač se ne bi smio biti dio radne kulture. Stoga je potrebno na vrijeme zaustaviti takve aktivnosti kako se one ne bi ponavljale.
Potpuno razumijevanje okolnosti i racionalizacija može pomoći da se shvati da nije tako veliko kako se činilo ili je ipak situacija eskalirala i utječe na osobni život ili sreću druge osobe.
Neke situacije mogu biti uzrokovane nekim događajima koji su se dogodili u prošlosti.
U koliko nema nikakvih prijašnjih sukoba ili nesuglasica, potrebno je razgovarati i razumjeti oba stajališta. Moguće je da se radi samo o nenamjernom spletu događaja i kod shvaćanja da su povrijeđeni osjećaji druge osobe te bi isprika mogla riješiti nesuglasice i poboljšati odnose u budućnosti.
Povrijeđena osoba zbog nastale situacije može biti duboko povrijeđena, može izgubiti entuzijazam i postati negativnija prema profesionalnom životu, pa čak i interes za posao se može bitno narušiti. Sve navedeno može utjecati i na osobni život te se zbog nakupljenog stresa može promijeniti ponašanje u obiteljskom okruženju.
Prije bilo kakve aktivnosti važno je prikupiti sve dokaze, informacije. U koliko osoba ne želi javnu konfrontaciju moguće je pismeno predočiti prikupljene informacije.
Za dodatne dokaze o klevetama mogu se uključiti i svjedoci, koji će posvjedočiti i zaštiti osobu koju se kleveće.
Dobro se informirati i potražiti zaštitu u zakonskim aktima u radnoj sredini jedna je od mogućnosti.
U situacijama kad su sve granice prijeđene, potrebno je situaciju prezentirati i nadređenoj osobi. Razgovor treba biti argumentiran uz predočenje svih prikupljenih dokaza i informacija.
Svaka osoba koja će biti uključena u postupak rješavanja takve situacije mora razumjeti cjelokupnu situaciju kako bi se pronašlo učinkovito rješenje za sve strane uključene u situaciju.
Ako sve dotadašnje aktivnosti nisu urodile prihvatljivim rješenjem potrebno je obratiti se upravi. Izuzetno je važno takve situacije odmah rješavati ne dozvoleći da sukob eskalira i unese nemir u cijeli tim i odjel.
Razlozi klevećenja uglavnom su povezani uz napuhani ego. Koji dolazi s uspjehom, većom plaćom, više privilegija i osjećajem da je trenutna situacija vječna. Istovremeno napuhani ego je podložan manipulacijama, ima suženo vidno polje, što za posljedicu ima loše ponašanje, koje se protivi etičkim i moralnim vrijednostima.
Osobe s napuhanim egom žive izolirano, gube kontakt s kolegama. Okruženi su ljudima koji ugađaju, smiju se šalama, slažu se bez propitivanja. To golica ego koji sve više raste, a opisuje se kao sindrom oholosti.
Ego je poput mete, što je veća ranjivija je na udarce, podložna manipulaciji jer se igra na ego, manipulira s osobom i njenim postupcima, koja postaje žrtva vlastite potrebe. Ego donosi odluke štetne za pojedince i cjelokupnu organizaciju.
Napuhani ego je sklon grubostima, klevetama, sebičnosti i nepoštivanju drugih, posebno pri suočavanju s neuspjehom i kritikama.
Ego traži informacije koje će potvrditi ono u što se želi vjerovati, jer je prisutna snažna pristranost u prosuđivanju. Gubi se perspektiva, uz vjeru samo u ono što je unutar balona u kojem je veliki napuhani ego.
Oslobađanje pretjerano zaštitničkog i napuhanog ega uz izbjegavanje balona vodstva, izazovan je posao koji zahtijeva nesebičnost, promišljanje i hrabrost. Zauzeti stav i preferirati rad s ljudima koji su iskreni i ne hrane ego, što znači pametni ljudi sa samopouzdanjem i govorom istine.
Nema jednostavnog rješenja za klevete. One su štetne i bolne, uzrokuju probleme, fizičku i psihičku patnju. Za rješenje najvažnije je ostati hladne glave i pronaći rješenje što prije na svim razinama unutar radnog okruženja, naravno poštujući hijerarhiju.
Premalo se govori i osvještava činjenica da je klevećenje vrlo štetno. Klevećenje se ne smije ignorirati uz ispriku kako je došlo tako će i proći. Svaka neistina i sramoćenje druge osobe mora biti prioritet i jasno iskazano da se takvo ponašanje ne tolerira niti podržava.