U idealnom okruženju vlada sklad, svi se slažu suradnici su poštovani.
Međutim možda vi niste te sreće. Vaše radno okruženje Vas opterećuje jer radite puno više od svog dijela posla, pokrivate i kolegu koji je s vama u timu, tijekom cjelodnevne ili noćne smjere.
Kolega ne poštuje trud, rad, lijen je, ismijava vas dok radite za sebe i za njega, opterećeni ste, nervozni ste i to utječe na privatni život. Čini se da nema izlaza iz tog labirinta. Ne znate što učiniti, kako pronaći rješenje, kome se obratiti da Vam pomogne. (YourOfficeCoach.com, 2020)
Korisno je dokumentirati svako neprimjereno ponašanje kolege, voditi bilješke s točnim datumom i smjenom uz kratki opis događaja.
Planirajte i organizirajte otvoreni razgovor. Neka bude nasamo, u neko prikladno vrijeme, možda tijekom pauze ili nakon posla. Nemojte optuživati već isključivo govorite u prvom licu, opišite vaše osjećaje i postupke koji vam stvaraju nelagodu i/ili ljutnju.
Dogovorite sastanak sa šefom. Dobro je da ne bude nakon incidentne situacija, jer je to bilo stresno za vas. Ako ste puni emocija i adrenalina, ljuti i/ili frustrirani nećete uspjeti dobro verbalizirati tu situaciju i nećete biti ozbiljno shvaćeni. Planirajte razgovor kad ste smireni. Pripremite govor ili bilješke, spremite odgovore na moguća pitanja i prijedloge za rješenje te situacije. Npr. Razmislite što je vaš prijedlog, kazneno prijaviti kolegu ili tražiti premještaj na neki drugi odjel. (Mejia, 2017)Opišite problem šefu neka to bude vrlo koncizno i puno dokaza koje ste zabilježili. Mirno razgovarajte o činjenicama i jasno stavite do znanja kako ta situacija utječe na vas, vaš posao i privatni život. Suzdržite se od napadanja osobnosti, etiketiranja ili prozivanja.Potrudite se aktivno slušati i pratiti pitanja i davati suvisle odgovore. Ako se ne slažete s rješenjem, iznesite svoje ideje i svoje prijedloge. Ako niste za strogu kaznu, jasno iznesite svoje stajalište da će dovoljno biti upozorenje. (King, 2020)
Radeći u zdravstvenom sustavu ima prilika kad se prepozna određeni problem koji je povezan s lošom uslugom, neetičkim ponašanjem, moralno upitnim postupcima. Ugrožava li se tim postupcima sigurnost pacijenta, dostojanstvo ili kvaliteta skrbi važno je djelovati i pokazati zabrinutost ili javno progovoriti o toj situaciji ili problemu.
Nije manje važno prijaviti situaciju pojave nekolegijalnog ponašanja, nedostataka znanja, vještina ili kompetencija. (Advice, 2021)
Profesionalna dužnost je prijaviti takvu praksu i ne zataškati nepravdu koja se čini.
Postoji mogućnost da dobijete savjet da je bolje šutjeti te zataškati isto.
Potrebno je puno hrabrosti da ustrajete i ne složite se s tim savjetom.
Naravno da se javlja puno pitanja, najvažnije je hoćete li dobiti pravnu adekvatnu zaštitu ako javno progovorite o tome?
Treba imati u vidu da se tek 10% slučajeva riješi poslodavac, 33% ljudi koji ukažu na problem dobe otkaz, 22% ih postaju žrtve, a 37% poslodavaca poriče da postoji problem. (Callister, 2021)
Nitko ne bi smio biti viktimiziran, ako prijavi nešto što može naštetiti pacijentu.
Pokazali ste brigu i radite pravu stvar na pravi način.Mnoge organizacije imaju politiku kojom se štite osobe koje javno iznose zabrinutost i progovore o nekom problemu koju pripada tkz. skliskom terenu.Važno je da se sva pokrenuta pitanja temeljito, povjerljivo i brzo istraže.Smjernice koje će vas uputiti na to da ustrajete u obznanjivanju takvih problema su:
Jedan od korisnih menadžerskih alata je korištenje Johari kvadrata koji se lakše može odrediti važnost spoznaje i njihov odnos. Podatci navedeni u stupcima nisu statični, trebaju biti povezani, ponekad su manju a ponekad su veći. Prvi stupac su činjenice koje su poznate a drugi stupac ono nepoznato.Otvoreno područje – poznate i otvorene činjenice
Skriveno područje – ono što jedna osoba zna ali ne i drugi
Slijepo područje – podatci koji se ne znaju, izvana nije moguće otkriti
Nepoznato područje – sve nepoznanice, tek nagađanja (blog, 2020)
U kolektivima gdje je prisutno više povjerenja i otvorena komunikacija, više informacije biti će u areni. Primjenom ovakvog način rješavanja problema može se reći da će „ubit čudovište dok je još malo“
YourOfficeCoach.com, 2020. The Best Way to Complain About Coworkers. [Mrežno]
Available at: https://www.yourofficecoach.com/coaching-resources/coworker-relationships/difficult-coworkers/best-way-to-complain-about-coworkers
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].
King, M., 2020. How to Tell Your Boss You Have a Problem With Another Employee. [Mrežno]
Available at: https://woman.thenest.com/tell-boss-problem-another-employee-8815.html
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].
Mejia, Z., 2017. 4 steps to productively talk to your boss about a toxic co-worker. [Mrežno]
Available at: https://www.cnbc.com/2017/08/24/4-steps-to-speak-with-your-boss-about-a-toxic-co-worker.html
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].
Procedures, C. &. I. o. S. S. C. P., 2020. Whistleblowing or Raising Concerns at Work. [Mrežno]
Available at: https://www.proceduresonline.com/swcpp/cornwall_scilly/p_whistleblowing.html
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].
Advice, C., 2021. Whistleblowing – how a staff member can report a problem in the NHS or an adult social care service. [Mrežno]
Available at: https://www.citizensadvice.org.uk/health/nhs-and-social-care-complaints/whistleblowing-how-a-staff-member-can-report-a-problem-in-the-nhs-or-an-adult-social-care-service/
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].
Callister, L., 2021. 7 Things to Consider Before You Blow the Whistle. [Mrežno]
Available at: https://www.skillcast.com/blog/7-things-to-consider-before-you-blow-the-whistle
[Pokušaj pristupa 30 04 2021].
Walsh, N., 2021. How to Encourage Employees to Speak Up When They See Wrongdoing. [Mrežno]
Available at: https://hbr.org/2021/02/how-to-encourage-employees-to-speak-up-when-they-see-wrongdoing [Pokušaj pristupa 20 05 2021].
blog, T., 2020. How to Talk to an Employee About Their Poor Performance. [Mrežno]
Available at: https://www.tinypulse.com/blog/how-to-talk-to-an-employee-about-their-poor-performance
[Pokušaj pristupa 24 05 2021].