Neosporna je činjenica da je svatko od nas sudjelovao u nekom obliku trača. Sigurno da da se svatko osobno može prisjetiti nekog primjera trača jer su oni više-manje slični.
Evo primjer… Na sastanku kolegica šapće drugoj …hej jesi li čula da voditeljica ima problema u braku i da su pred rastavom? Čula sam da se dopisuje na mobitel s kolegom. A jesi li primijetila kako nosi kratku suknju, to joj doista ne pristaje obzirom na godine… bla…bla…bla…Možete li reći da nikada niste čuli ništa slično ili sudjelovali u nekom sličnom razgovoru? …. Hvala na iskrenosti… 🙂
Tračanje na radnom mjestu je poput virusa koji uništava tim, smanjuje učinkovitost i unosi nemir na radnom mjestu.(1)
Trač označava sitno ogovaranje, klevetanja, pričanje ili brbljanje o neobaveznim temama. Dolazi iz njemačke riječi Tratsch. Trač se povezuje i sa fenomenom širenja glasina, štetnih presuda, klevetanje ili dijeljenje povjerljivih podataka. Vrlo često se trač temelji na bizarnim glasinama o tuđem privatnom životu. Tračanje se najčešće provodi kao razbibriga ili lagano štivo u privatnom okruženju, kada dvije ili više osoba pričaju u negativnom kontekstu o trećoj osobi koja nije prisutna. (2) Važno je naglasiti da se osoba koja trača postavlja u superiornu poziciju, zauzevši stav kako ona to nikad ne bi učinila.
Međutim treba sagledati i negativne strane tračanja. Upravo taj negativni predznak ostavlja posljedice jer se velik broj tračeva pokreće iz ljubomore, zlobe, s namjerom da se određena osoba diskreditira ili omalovaži.
Postoji nekoliko teorija o razlozima tračanja, evo ih nekoliko:
Osjećaj superiornosti – kada se kaže nešto negativno o drugome, želi se potaknuti da drugi misle da je osoba koja trača puno bolja od one koja je u fokusu trača.
Pripadnost nekog grupi ljudi – ponekad nije nužno osobno pokrenuti trač, ali u želji da se bude dio neke grupe, može koristiti sudjelovati u tračanju i osjećati se cool poput drugih.
Privlačenje pozornosti – ne može se tračati bez slušača koji će biti zadivljeni, rejting osobe koja trača raste, kao i pozornost na sadržaj koji se prenosi. (4)
Nema mjesta gdje nije moguće tračati. Na kavi, pri čekanju u redu, na dnevnom odmoru, u sobi pacijenta. Najgora opcija govoriti o trećoj osobi pri njezi bolesnika/nekon intervenciji ili u javnom prijevozu ili pred nekim nepoznatim ljudima. To je kršenje etičkog kodeksa i moralnih principa struke.
NAGRADA – pri širenju pozitivnih informacija primatelj trača vjeruje da će i on biti u toj ili sličnoj poziciji. Intencija može biti jačanje veza s tračerom, što nije nužno loše, ukoliko su namjere čiste i dobre.
OSNAŽIVANJE – u situacijama kada tračer detaljno pozna radnu organizaciju ili određene osobe, ima insajderske informacije što pridonosi stvaranju moći i osnaživanju položaja u firmi.
AKTIVNOST – tračanje se doživljava kao razbibriga, sitna aktivnost kako bi vrijeme brže prošlo. To može dovesti do toga da se stvori loša reputacija samog ogovarača. Međutim veći krug primatelja, odnosno onih koji podržavaju tračanje, može povećati društveni krug a time i utjecaj.
Provjerite svoju namjeru. Upitajte se:
– Zašto tako govorim o toj osobi?
– Je li razlog što se osjećam nesigurno?
– Pokušavam se osjećati bolje?
– Želim li se dopasti i uklopiti u društvo?
Vrlo lako je upasti u vrtlog društvenih pritisaka. Razmislite prije nego izustite, je li to što ćete reći:
– Istina
– Korisno
– Nužno
– Potrebno
– Ljubazno
Budite osoba uz koje će se svaka osoba u društvu dobro i uvaženo osjećati. Provjerite osobe koje šire trač i njihove namjere.
– Ne morate biti stručna osoba. Koristite intuiciju.
– Razmislite koje su namjere te osobe. Neki od razloga mogu biti, da osoba nije zadovoljna svojim životom i pokušava (nenamjerno) pronaći krivnju kod drugih kako bi se osjećala bolje i ispunjenije.
Neki od mogućih scenarija koji mogu pomoći pri razgovorima koji jesu ili imaju tendenciju prerasti u trač.
– Neugodno mi je govoriti o tome kad nema te osobe s nama.
– Čini se da si stvarno uzrujan. Jeste li razgovarali otvoreno o tome s njim/njom?
– Primijetila sam da o njemu/njoj govorite vrlo često vrlo negativno. Postoji li neki razlog?
– Možemo li razgovarati o nečem pozitivnijem?
– Čini da je to ozbiljan problem, predlažem da svi skupa o toj temi zajedno porazgovaramo, sigurna sam da to može pomoći.
– Da to je stvarno vrlo teka situacija, ali ja tu ne mogu pomoći. Mislim da bi to trebalo reći njoj/njemu.
– O da, to je stvarno vrlo tužno i teško. Baš mi je žao. Možemo li kako pomoći?
Ključno je ignorirati i odlučno reći i pokazati negodovanje i NE pridružiti razgovoru koji uključuje zlonamjerne tračeve. (1)
Kada netko govori loše o drugome, vjerojatno je da će isto govoriti i o Vama.
Free trač zona povećava učinkovitost, zaposlenici se ugodnije i zadovoljnije osjećaju, fluktuacija osoblja će se smanjiti, a povećati moral i etičnost radne sredine.