Svakodnevno, uslijed velikog pritiska, opterećenja, uvjeta rada, koji puta zbog organizacije koja bi mogla biti drugačija, primjerenija ili vođena s više znanja, iskustva ili vještina dolazi do konflikata unutar tima. Za medicinske procese takva situacija može biti vrlo opterećujuća. Posljedično će ishodi rada biti lošije kvalitete, pacijenti manje zadovoljni kvalitetom usluge, a zaposlenici će uslijed nezadovoljstva napuštati radno mjesto, tražeći bolje uvijete rada.
Lider treba prepoznati takvu situaciju, poduzeti aktivnosti u potrazi za rješenjem, a sve to se može medijacijom koja se primjenjuje u zdravstvenom sustavu.
Medijacija je često ključ koji donosi rješenje, mijenja napetu situaciju, čineći je normalnijom i prihvatljivijom za rad. Nakupljeno nezadovoljstvo uzrokuje domino efekt, donosi brojne frustracije koje je vrlo četo moguće riješiti uz medijacijske procese.
Svakom članu tima treba omogućiti da iznese svoje mišljenje, da doprinese u stvaranju željenih uvjeta na radnom mjestu, verbalizirajući sve ono što ga smeta kroz prijedloge za poboljšanje.
Medijacija pomaže da se riba stavi na stol i počne čistiti od glave, kako bi se reklo u narodu. Figurativno rečeno, kada riba počene smrditi, često su konflikti već unapredovali.
Troškovi i posljedice konflikata u timu su veliki, treba ih osvijestiti, jer oni mogu biti direktni i indirektni.
Direktni troškovi |
Indirektni troškovi |
Izravni troškovi sukoba.Troškovi sudskog spora: odvjetnički troškovi, vještačenje, iskazi, izgubljeno radno vrijeme, prijepisi, izrada dokumenata itd. | Niski moral tima.Narušeni odnosi na radnom mjestu, napetosti koje vode u nove sukobe. |
Snižena produktivnost upravljanja uslijed vremena utrošenog na rješavanje sukoba, a ne na druge menadžerske dužnosti | Izgubljene prilike za:- poboljšanje poslovnih procesa,- proširenje usluga,
– poboljšanje programa zadovoljstva pacijenata, – razvoj osoblja/voda |
Troškovi fluktuacije za obuku novog osoblja. Troškovi novog zapošljavanja. | Troškovi za pacijente zbog kašnjenja u tradicionalnim sudskim sporovima mogu dovesti do skupljih izdataka za zdravstvenu skrb nego akosukobi se rješavaju rano i izravno |
Zahtjevi za invalidnost/stres.Zahtjevi za naknadu štete radnika. | Povećana učestalost ometajućeg ponašanja osoblja i stručnjaka. Emocionalni troškovi: bol, previranja za one koji su uključeni sukob. |
Regulatorne kazne za nepoštivanje ili gubitak ugovora ili statusa pružatelja usluga s osiguravateljima.
Sabotaže, krađe, oštećenja objekata. |
Troškovi i narušen ugled organizacije i stručnjaka.
Negativan publicitet povezan uz medijsko praćenje. |
Troškovi povezani s povećanim izdacima za njegu pacijenata s lošim ili nepovoljnim ishodima koji se mogu spriječiti. | Gubitak strateškog tržišnog pozicioniranja zbog javnog objavljivanja informacija o sporu/lošim odnosima u javnosti. |
Upravo zbog svega navedenog, svih nepovoljnih situacija koje proizlaze iz konflikata unutar tima, potrebno je često i redovito provoditi postupke medijacije s ciljem pronalaženja novih rješenja, a donošenje povelje za timski rad definitivno će doprinijeti uspjehu.Donošenje povelje u timu
Iskustveno, donošenjem povelje koja će biti primjenjiva u timu, kojom će se regulirati ono što je timu važno moguće je riješiti dio frustracija. Neki od primjera je donošenje povelje kod učestalog kašnjenja ili neprimjerene komunikacije u timu. Definiranje vrijednosti koje su važne, kojih će se svaki član tima pridržavati daje snagu i moć timskom radu. Povelja doprinosi učinkovitosti jer svaki član tima zna što se od njega očekuje kao i način suradnje.
Pri izradi povelje važno da svi ili većina članova tima sudjeluje pri izradi.
Moguće je organizirati radionicu gdje će se tim skupiti.
Druga opcija je potaknuti da svatko ponaosob doprinese svojim prijedlogom slanjem prijedloga putem maila ili na veliki arak papira koji će biti obješen na vidljivom mjestu, a članovi tima će kroz dogovoreno vrijeme na post it papiriće stavljati svoje ideje.
Valja istaknuti da je zajednička radionica i otvoren razgovor, najbolje rješenje i najefikasnija mogućnost da se kroz razgovor verbalizira kroz ono što se treba ili je moguće promijeniti.
Po završetku povelje o timskom radu važno je slijedeće:
Podijeliti je svim članovima tima.
Objaviti je na vidljivom mjestu.
S vremena na vrijeme modelirati je sukladno potrebama.
Pozivati članove tima da se pridržavaju sadržaja povelje, često, redovito ako je potrebno i svakodnevno.
Povelja je živi dokument, koje se mijenja i prilagođava, jer je rezultat potreba proizašlih iz timskog rada.
Najveći uspjeh tima zabilježen je pri dijeljenju vizije i kolektivni osjećaj povjerenja. Uobičajena je predanost članovima tima (dobra ekipa), radom timu u cjelini i organizaciji (odjelu). Tek kad je vodstvo dobro usmjereno uz zajedničku viziju potaknuti će zaposlenika na predanost na sve tri razine.
Predanost timu rezultira da članovi tima prihvate mogući nedostatak osoblja uz prihvaćanje više zadataka. Kod usmjerenja na pojedince, članovi tima izbjegavaju preuzeti više posla, ostavljaju zadatke neobavljene.
Prepoznavanje doprinosa pojedinca koji potiče ostale, ima visoku radnu etiku, naglašavanje vrijednosti međusobne komunikacije i morala u timu, doprinosi predanosti svakog člana tima. Krajnji cilj je i smanjenje troškova za procese uvođenja novih zaposlenika u rad, uz naravno održavanje visoke kvalitete.
Poticanje predanosti i inicijative osnažiti će povezanost unutar tima , rezultirati će povjerenjem i poštovanjem, manjom fluktuacijom osoblja. Stvaranje uvjeta za profesionalni rast i razvoj pojedinca uz uvažavanje osobnih preferencija dio je stvaranja pozitivnog imidža uz pozitivnu organizacijsku radnu kulturu.